Aplikacje webowe a strony internetowe – naucz się je rozróżniać
Hasło aplikacja przywodzi na myśl popularny software ułatwiający nam codzienne życie, który instalujemy na smartfonach, tabletach lub komputerach. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że aplikacja internetowa (inaczej aplikacja webowa) to nie to samo, co strona internetowa, mimo że obie otwierane są w standardowych przeglądarkach internetowych. Czym różnią się aplikacje webowe i strony internetowe? Zapraszamy do lektury.
Aplikacja webowa – co to jest?
Podczas poruszania się po sieci natrafiamy na różne strony internetowe, nie zastanawiając się zbytnio nad ich zasadą działania. Aby jednak nauczyć się rozpoznawać aplikacje webowe, trzeba najpierw poznać ich definicję.
Aplikacja internetowa, nazywana też webową to oprogramowanie uruchamiane w przeglądarce internetowej, którego zadaniem jest dostarczenie nam konkretnej usługi, np. logowania, zakupu biletów lub rezerwacji miejsc noclegowych. W praktyce aplikacje web łącząc się z głównym serwerem, dostarczają nam nie tylko treści, ale również dowolne funkcjonalności. Aby jednak móc z nich skorzystać potrzebny będzie nam dostęp do Internetu. Co prawda niektóre aplikacje internetowe działają przez pewien czas w trybie offline, jednak zdecydowana ich większość wymaga łączności z siecią.
Uruchamianie aplikacji internetowych w praktyce dla przeciętnego użytkownika nie różni się niczym od strony internetowej. Wystarczy włączyć przeglądarkę i wpisać jej adres. Otwarta aplikacja web do złudzenia przypomina standardową stronę internetową. Aby nauczyć się je odróżniać, trzeba więc poznać podstawowe różnice pomiędzy nimi.
Wypełnij krótki formularz - otrzymasz gotową ofertę
Szybka wycena
Aplikacja internetowa a strona internetowa – jakie są różnice?
Dla większości użytkowników sieci strony internetowe pełnią jedynie funkcję informacyjną. Zaliczyć do nich można przykładowo blogi, portale informacyjne oraz strony prezentujące ofertę poszczególnych firm. Witryny tego rodzaju ułatwiają nam czerpanie wiedzy, a także przeglądanie zdjęć oraz filmów, jednak nie wchodzimy z nimi w żadne interakcje. Ich funkcjonowanie można więc porównać do przeglądania tradycyjnej gazety. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się, jeśli zależy nam jedynie na przekazywaniu swoim czytelnikom informacji w formie wiadomości, aktualności, oferty lub danych firmy.
Bardziej zaawansowaną propozycją są natomiast aplikacje webowe, które z jednej strony również prezentują nam informacje, jednak z drugiej pozwalają nam wejść z nimi w interakcję. Tworzenie stron internetowych polega na przygotowaniu ich do odbioru konkretnych danych od użytkowników strony oraz późniejszego przetworzenia zebranych informacji, np. podczas logowania, zakupów lub dokonywaniu rezerwacji. W ten sposób aplikacje umieszczone na serwerze za pośrednictwem połączenia internetowego przesyłają podane przez nas dane między siecią komputerową a hostem użytkownika komputera. Działanie to natomiast zachodzi bezpośrednio poprzez przeglądarkę internetową. Każda aplikacja webowa ma nam więc więcej do zaoferowania niż standardowa strona internetowa:
- uniwersalność – aplikacje internetowe działają z każdym systemem operacyjnym,
- elastyczność – można z nich korzystać na komputerze oraz urządzeniach mobilnych,
- prostota działania – aplikacja web nie wymaga instalacji na komputerze użytkownika. Do jej działania potrzebna jest tylko włączona przeglądarka.
Bezpieczeństwo aplikacji webowych
Projektowanie aplikacji webowych na zamówienie klienta to zadanie, które powinno być dostosowanie do jego indywidualnych potrzeb oraz zamiarów wykorzystania. To właśnie dlatego powstało tak wiele rodzajów aplikacji internetowych. Wśród najczęściej wykorzystywanych wyróżnić można:
- aplikacje sprzedażowe,
- aplikacje e-learingowe,
- aplikacje bookingowe,
- aplikacje konkursowe,
- aplikacje transakcyjne,
- aplikacje ogłoszeniowe,
a także często wykorzystywane systemy ERP do wygodnej organizacji pracy oraz systemy CRM do zarządzania relacjami z klientem.
Ważnym aspektem projektowania jest bezpieczeństwo aplikacji webowych, zarówno dla ich użytkowników, jak i właścicieli. Z punktu widzenia konsumenta ważne jest nie tylko bezpieczeństwo danych osobowych, ale również informacji zapisanych w aplikacji. Dzięki ich zapamiętaniu na zewnętrznym serwerze są one bezpieczne, nawet jeśli popsuje nam się komputer, tablet lub smartfon.
Z kolei bezpieczeństwo aplikacji webowych z punktu widzenia właścicieli, dla których zostały zaprojektowane, polega na centralnym przechowywaniu i zabezpieczaniu własnych baz danych.
Projektowanie aplikacji webowych – zaufaj profesjonalistom
Nie ulega wątpliwości, że mocno pożądane w ostatnim czasie aplikacje webowe to narzędzia posiadające szereg zalet. O ich funkcjonalności świadczy wiele możliwości, które uwzględniają potrzeby ich właścicieli oraz użytkowników. Projektowanie aplikacji internetowych jest więc rozwiązaniem funkcjonalnym i atrakcyjnym dla internautów, a także niezwykle użytecznym dla właścicieli. Mogą one skutecznie przyciągnąć klientów oraz zachęcić ich do skorzystania z proponowanych usług. Aby jednak tak było, warto rozważyć wprowadzenie aplikacji web do swojej firmy. Myślisz nad nowym rozwiązaniem zaprojektowanym przez profesjonalistów? Nie odkładaj tego na potem i zgłoś się do nas już teraz.