sklepy-internetowe.jpg

Sklep internetowy - jak założyć skuteczny e-sklep?

Sklepy internetowe rosną w sieci jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego - obecnie ponad połowa polskich internautów dokonuje zakupów online. To dobry moment na założenie sklepu internetowego, ponieważ branża e-commerce w Polsce wciąż się jeszcze rozwija. Najważniejszy oczywiście jest dobry, wartościowy produkt, na który jest popyt, jest to jednak dopiero połowa sukcesu! Należy pamiętać, by przy tworzeniu sklepu internetowego kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które przedstawiamy poniżej.

Pamiętaj o użytkownikach!

Złota zasada, która powinna pojawiać się na każdym etapie tworzenia sklepu internetowego: sklep jest dla ludzi i to ludziom powinien się podobać. Dlatego warto sięgać po wiedzę profesjonalistów, zarówno w momencie technicznego zakładania sklepu internetowego, ale i podczas promowania go, a później prowadzenia.

Nie jest konieczne zatrudnienie sztabu osób, czasami wystarczy sięgnąć do internetu i poświęcić czas na wyszukanie przydatnych informacji. Publikowane badania, opracowania i rady specjalistów na pewno się przydadzą, to oni wiedzą jakie są preferencje klientów sklepów internetowych i w jaki sposób ich zadowolić. Nawet najpiękniejsza strona, która podoba się sprzedawcy, może okazać się niefunkcjonalna i odstraszać klientów, a nie o to chodzi.

Najważniejszy jest pomysł

Z pozoru najprostsza rzecz podczas tworzenia sklepu internetowego to wymyślenie nazwy - nic bardziej mylnego. Już na tym etapie należy dobrze przemyśleć swój wybór. Jeśli sklep internetowy zakładany jest dla istniejącego już przedsiębiorstwa i ma powstać jako rozszerzenie działalności to sprawa jest prosta. W przeciwnym wypadku trzeba się dobrze zastanowić.

Pamiętając o złotej zasadzie i kilku wskazówkach na pewno będzie łatwiej. Nazwa powinna być oryginalna ale nie abstrakcyjna, tak, żeby łatwo było ją zapamiętać. Lepiej unikać skrótów, zlepek pierwszych liter imion i nazwisk założycieli lub długich i skomplikowanych fraz, jednocześnie nie powinna być zbyt prosta.

Domena i hosting

Mając już nazwę można przejść do kolejnego etapu, czyli zakupu domeny. Jest to adres strony www, w tym przypadku sklepu internetowego, czyli nazwa z rozszerzeniem, np.: sklepinternetowy.pl. W tym momencie należy docenić czas poświęcony tworzeniu nazwy sklepu, ponieważ wiele popularnych terminów i zwrotów jest już zajęte.

Do wyboru jest również sporo rozszerzeń, np.: .pl, .com, .eu, .com.pl, jest tu pełna dowolność, trzeba jednak uwzględnić, że dla polskiego internauty najbardziej naturalne jest automatyczne wpisywanie nazwy z rozszerzeniem .pl.

Kolejne działania w tworzeniu sklepu internetowego to wybór hostingu, czyli miejsca na serwerze, na którym powstanie sklep internetowy. Jeśli zakładany sklep internetowy ma być duży i od razu przyciągnie setki tysięcy użytkowników, warto zastanowić się nad zakupem własnego serwera, w przeciwnym razie na początku wystarczy dobry hosting.

Oprogramowanie - co wybrać?

Istnieje kilka opcji wyboru platformy, na której powstanie sklep internetowy. W zależności od potrzeb i budżetu można wybrać darmową lub płatną platformę. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie sprecyzować obecne i spróbować przewidzieć przyszłe wymagania.

Darmowa platforma to opcja najbardziej korzystna finansowo, jednak posiadająca znaczne ograniczenia. Pojawiające się nowe rozwiązania i aktualizacje wdrażane są z dużym opóźnieniem. Dodatkowo wszystkie obowiązki należą do właściciela strony, więc wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. Dla mniej zorientowanych w prowadzeniu sklepu internetowego być może konieczne okaże się zatrudnienie kogoś do wsparcia technicznego, a to już dodatkowy koszt.

Płatnych opcji jest kilka: zakup jednorazowej licencji na oprogramowanie, pakietu z abonamentem lub wynajęcie profesjonalnej firmy.

Najtańszą opcją jest zakup licencji. Płatności dokonuje się tylko raz, ale - tak jak w przypadku darmowej platformy - wszystkie działania spoczywają na kupującym. Bardziej kosztowny jest wariant założenia sklepu internetowego na platformie oferującej abonamenty. Za regularne dokonywanie miesięcznych opłat otrzymuje się dostęp do wielu funkcji i regularnych aktualizacji, jednak nadal cała odpowiedzialność za wygląd sklepu należy do kupującego i łatwo ulec pokusie wykorzystywania funkcji, które nie są potrzebne.

Ostatni wariant to wynajęcie firmy, która od podstaw stworzy sklep internetowy, który będzie uwzględniał wszystkie, nawet najbardziej wyszukane, potrzeby zleceniodawcy. Decydując się na tę opcję warto zasięgnąć języka i wybrać sprawdzoną firmę z doświadczeniem, taką jak Iguana Studio. Nasza firma posiada długoletnie doświadczenie co potwierdzają liczne realizacje i zadowoleni klienci.

Sklep internetowy stworzony przez Iguana Studio to koszt od 7 000 zł za podstawową witrynę z kilkoma dodatkowymi funkcjami, bardziej rozbudowana platforma to koszt od 9 000 zł do kilkunastu tysięcy w zależności od stopnia skomplikowania. Za tę cenę klient otrzymuje dostęp do systemu CMS, dzięki któremu w łatwy i intuicyjny sposób będzie mógł samodzielnie zarządzać platformą. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość rozwijania na bieżąco sklepu i poszerzania jego funkcjonalności w przyszłości.

Certyfikat SSL

Podawanie danych osobistych lub adresowych dla wielu użytkowników internetu bywa niekomfortowe. Trudno jednak uniknąć tego procesu przy dokonywaniu zakupów w sklepie internetowym. Zdobycie certyfikatu SSL to obowiązek podczas tworzenia sklepu internetowego. Jest to gwarancja ochrony danych klientów podczas ich przesyłania. To ważna rzecz również podczas pozycjonowania strony, sklepy internetowe posiadające certyfikat lepiej wypadają w rankingu wyszukiwania. Jak rozpoznać, że sklep internetowy posiada certyfikat SSL? Przed nazwą domeny pojawia się https://.

Jak dotrzeć do klientów?

Założenie sklepu internetowego w zależności od posiadanych umiejętności i czasu lub budżetu czasem jest łatwiejsze, czasem trudniejsze, ale cały czas jest to stosunkowo łatwy proces. Podobnie jest z samą sprzedażą. Najtrudniejszym elementem prowadzenia działalności internetowej jest pozyskanie klientów. Uczciwa, sumienna praca na pewno zaowocuje gronem zadowolonych klientów, którzy będą wracać i regularnie dokonywać zakupów. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba dotrzeć do użytkowników, pokazać, że taki sklep internetowy istnieje i jest gotowy spełnić ich potrzeby. Jest na to kilka sposobów:

 • Wykupienie reklamy o jak największym zasięgu i bombardowanie potencjalnych klientów logo sklepu i chwytliwymi hasłami. Jest to dobry sposób na poinformowanie o sobie. Należy jednak uważać i nie przesadzić, nikt nie lubi wyskakiwania z lodówki.
 • Google AdWords. Nieinwazyjne reklamy pojawiające się w wyszukiwarce internetowej, które „podpowiadają” użytkownikom nasz sklep, kiedy wyszukują oni hasła pasującego do naszych słów kluczowych.
 • Social media. Najprostszą formą promowania produktów jest umieszczenie go na firmowym fanpage'u, ale media społecznościowe dają znacznie więcej możliwości! Taka reklama może być całkowicie darmowa lub płatna, jeśli w grę wchodzi lokowanie produktów we współpracy z influencerami. Oferując produkty dla młodzieży i młodych dorosłych obecność w social media jest obowiązkowa.
 • E-mail marketing. Ten sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku przypomnienia o sobie klientom, którzy chociaż raz odwiedzili nasz sklep i po zrobionych zakupach, albo zachęceni zniżką z newslettera, dobrowolnie podali swój adres e-mail. Można jednak sprytnie pozyskać bazę adresów jeszcze przed otwarciem sklepu, np.: dzięki tajemniczej kampanii, która zaintryguje użytkowników internetu i będą chcieli być na bieżąco. Najważniejsze jednak dla nowych sklepów jest danie możliwości klientom zapisywania się do newslettera.

Warto pamiętać, że wielu klientów zaczyna proces zakupowy od wyszukiwarki internetowej, dlatego w promocji sklepu internetowego ważne jest pozycjonowanie. Jak zawsze, najlepiej zatrudnić profesjonalistów, jednak są sposoby, które w naturalny sposób poprawią wyniki wyszukiwania dla sklepu internetowego i można zrobić to samemu.

 • Porównywarki cen. To serwisy, które porównują ceny tego samego produktu, który występuje w kilku czy kilkunastu sklepach. Nawet jeśli cena w naszym sklepie internetowym nie jest najniższa w porównaniu z innymi warto wykorzystać ten sposób żeby zaistnieć w świadomości odbiorców.
 • Opinie klientów. Warto umieścić na swojej stronie możliwość dodania komentarza o zakupie. Takie opinie najczęściej będą dotyczyły konkretnego towaru. Istnieją jednak zewnętrzne portale, które zbierają opinię klientów dotyczącą szybkości dostawy zakupów, obsługi, opakowania.
 • Blog firmowy. Nie tylko poprawi pozycję sklepu internetowego w wyszukiwarce ale zatrzyma klienta dłużej na stronie. Wiele osób poszukuje nie tylko konkretnych rzeczy ale również inspiracji do zakupów, warto zachęcić potencjalnego klienta nowościami lub poradami co może mu się przydać.
 • Meta tagi. W większości są niewidoczne dla użytkowników stron internetowych i mało kto o nich wie, ale mają znaczący wpływ na odbiorców, są wizytówką strony w wyszukiwarce internetowej. Warto zadbać o zachęcające tytuły stron i podstron oraz indywidualne opisy. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj.

Nie odstraszaj, zachęcaj!

Dobry sklep internetowy to taki, z którego chętnie i często korzystają kupujący. Tak jak w każdej dziedzinie, również w branży e-commerce nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na sukces. Cena towaru to nie wszystko. Co można zrobić, żeby zachęcić do zakupów we własnym sklepie internetowym?

 • Zadbaj o estetyczną szatę graficzną. Zwłaszcza jeśli jest to sklep oferujący ubrania, biżuterię, dodatki do wnętrz - nie wzbudzi zaufania, jeśli będzie po prostu brzydki. Obecnie na stronach internetowych króluje minimalizm, dlatego należy wykorzystywać tylko realnie przydatne funkcje. Odpowiednio dobrane kolory, ładne zdjęcia wysokiej jakości i przejrzystość treści wystarczy, aby klient znalazł to, czego szuka. Warto zapoznać się z pojęciem eyetrackingu, czyli śledzenia drogi wzroku. Dzięki temu można dokładnie rozplanować najważniejsze elementy strony tak, żeby na pewno zostały zauważone.
 • Koszyk zakupowy. 60% klientów nie kończy swoich zakupów tylko dlatego, że proces jest zbyt skomplikowany! Po wybraniu towaru finalizacja transakcji powinna być szybka i nieskomplikowana. Nie warto tworzyć wieloetapowego procesu czy wymuszać zakładania konta. Zamiast tego lepiej dać możliwość auto-uzupełniania (np.: po wpisaniu kodu pocztowego automatycznie pojawia się miejscowość), utworzenia konta jednocześnie z uzupełnieniem danych adresowych lub podpowiedzieć najbliższy punkt odbioru.
 • Wersja mobilna. Oszacowano, że w 2018 roku aż 30% zakupów internetowych dokonywanych jest za pomocą telefonów lub tabletów. Już na etapie tworzenia strony internetowej konieczne jest uwzględnienie jej wersji mobilnej. W bardziej zaawansowanym wymiarze dobrym rozwiązaniem może okazać się aplikacja mobilna. Ważne, żeby z łatwością można było dokonać wyboru i płatności na urządzeniu mobilnym.
 • Zdjęcia i opisy produktów. Kupuje się oczami, dlatego niezwykle istotne jest, aby zdjęcia były najwyższej jakości i prezentowały szczegóły towaru. Dobrą praktyką jest opcja lupy, która po najechaniu na fragment zdjęcia powiększa je i eksponuje detale. Kiedy już zdjęcie przyciągnie uwagę, warto żeby zaciekawiony klient znalazł odpowiedzi na wszystkie swoje ewentualne wątpliwości w opisie produktu. Opis powinien być na tyle rozbudowany i zawierać wszystkie ważne informacje, żeby nie było konieczności poszukiwania ich na innych stronach. Wiele sklepów internetowych oferuje taki sam towar, dlatego warto skupić się na opisach i zamiast samej specyfikacji produktu zaprezentować korzyści jakie przyniesie jego zakup. Wartościowy opis warto wzbogacić również materiałem video, który zaprezentuje korzyści, jakie przyniesie zakup.
 • Polecanie produktów. Nie każdy klient jest zdecydowany na kupno konkretnego modelu. Większość z nich poszukuje interesujących rzeczy po kategorii produktu, dlatego warto to wykorzystać i podsuwać pasujące artykuły. Sposobem na zwiększenie sprzedaży może być również kategoria „Inni wybrali również...”
 • E-mail marketing. Posiadając bazę klientów, warto zadbać, aby pamiętali o sklepie i zachęcić ich do zakupów prezentując najnowsze produkty, oferując zniżki lub darmową dostawę. Miłym gestem jest wysłanie klientowi rabatu np.: z okazji urodzin, o ile podczas rejestrowania konta podał datę urodzenia.
 • Zwroty i reklamacje. Podczas prowadzenia sklepu internetowego konieczna jest znajomość obowiązującego prawa. W Polsce istnieje szereg regulacji wielu aspektów sprzedaży internetowej, część z nich podlega jednak pewnej dowolności. Warto już na samym początku prowadzenia działalności ustalić jasną politykę zwrotów i reklamacji, a następnie konsekwentnie jej przestrzegać. Regulamin jest obowiązkowym elementem sklepu internetowego, warto jednak stworzyć dodatkowe dokumenty, które będą bardziej czytelne i jasne dla potencjalnego kupującego.
 • Czas wysyłki. Każdy klient odwiedzający regularnie sklepy internetowe doceni szybką dostawę, a część z nich zapłaci dodatkowo, żeby otrzymać towar następnego dnia. Nie ma nic bardziej frustrującego niż oczekiwanie na wymarzone buty lub część niezbędną do naprawy sprzętu AGD.
 • Profesjonalna obsługa klienta. Popularną opcją sklepów internetowych jest możliwość skontaktowania się poprzez formularz kontaktowy, coraz częściej pojawiają się również czaty, infolinię zastępuje opcja zostawienia swojego numeru kontaktowego, żeby to ktoś skontaktował się z nami. Jest wiele możliwości, ale najważniejsze, aby komunikacja była płynna, jak najszybsza i przede wszystkim prokonsumencka. Pracownicy powinni być po prostu uprzejmi i cierpliwi.
 • Opinie klientów. Oczywistym jest, że trzeba zadbać o jak najbardziej przychylne komentarze. Warto też wyeksponować zdanie innych klientów, które dla wielu kupujących znaczy dużo więcej niż rekomendacje specjalistów lub certyfikaty. Opinia nie musi dotyczyć wyłącznie produktu. Zapytaj klienta, co sądzi o sklepie, umieszczając krótką ankietę na stronie. Taka opinia będzie pomocna w przyszłości, aby zmienić stronę tak, żeby była przyjazna klientom.
 • Testowanie rożnych wersji. Testy A/B pomagają zdecydować, które rozwiązania wprowadzane w sklepie internetowym bardziej podobają się klientom. W zależności od budżetu mogą mieć różną formę, a czasami wystarczy zapytać klika osób z otoczenia żeby zdobyć wstępne rozeznanie.
 • Skuteczna realizacja wszystkich powyższych punktów będzie na nic, jeśli sklep internetowy nie będzie działał płynnie i stabilnie. Zbyt długie ładowanie zdjęć i opisów, wyskakujące nagle banery i dodatkowe okna tylko odstraszą potencjalnych klientów.

Remarketing

Remarketing to rodzaj kampanii prowadzonej w ramach Google AdWords. Polega na ponownym reklamowaniu tej samej osobie produktu lub usługi. To dobre narzędzie na przypomnienie o swoim sklepie internetowym osobom, które już były na stronie, ale z jakichś powodów ją opuściły. W jakich warunkach najlepiej działa remarketing?

 • Niedokończona transakcja. Porzucanie pełnego koszyka na różnych etapach zdarza się naprawdę często. Wykorzystując remarketing przypomnisz klientowi o niedokończonej transakcji informując, że wybrane przez niego rzeczy nadal czekają.
 • Ulubione produkty. Wiele sklepów oferuje sekcje „Ulubione”, do której trafiają przedmioty, którymi zainteresował się użytkownik sklepu internetowego, ale z różnych przyczyn nie zdecydował się na zakup. Dobrą praktyką jest wysłanie informacji, kiedy któryś z tych produktów zostanie przeceniony.
 • Zakup dodatku. Wykorzystywany w przypadku dokonania zakupu. Po upływie kilkunastu, kilkudziesięciu dni od daty ostatniego zakupu warto przypomnieć o swoim sklepie. Zwłaszcza, jeśli pierwotny zakup wymaga dodatku, np.: karta pamięci do aparatu fotograficznego.
 • RLSA. Remarketing w wyszukiwarce internetowej. Ta opcja pozwala dotrzeć do osób, które były w naszym sklepie internetowym i w wyszukiwarce poszukują produktów, które oferujemy.
 • RLSA i DSA. DSA to dynamiczne reklamy w wyszukiwarce, które powstają na podstawie treści zawartych na stronie. W połączeniu z RLSA sprawdzą się w przypadku klientów, którzy odwiedzili nasz sklep internetowy i nadal wpisują w wyszukiwarkę dane hasło.
 • Podobni użytkownicy. Lista podobnych odbiorców powstaje poprzez zbieżność cech, np. zainteresowań, z osobami, które już raz odwiedziły nasz sklep internetowy. Osoby z listy podobnych odbiorców nie znają asortymentu sklepu, ani razu nie były na stronie, ale istnieje prawdopodobieństwo, że będą zainteresowane zakupami.

Dlaczego mój sklep nie przynosi zysku?

Nad każdym biznesem trzeba pracować. Założenie sklepu internetowego wydaje się łatwe i przyjemne, dlatego nietrudno ulec przekonaniu, że to niewymagający wysiłku sposób na zarabianie. Dlaczego więc sklep internetowy nie cieszy się zainteresowaniem użytkowników, mimo że podczas tworzenia wdrożono wszystkie powyższe wskazówki? Jest kilka możliwości:

 • Oferowanie popularnego towaru. Klienci sklepów internetowych najczęściej kupują książki, gry, ubrania, sprzęty elektroniczne i kosmetyki. Trudno wyróżnić się na tle gigantów, którzy oferują te same produkty, często proponując dużo lepsze ceny.
 • Ignorowanie konkurencji. Nawet jeśli nasz produkt jest oryginalny, trzeba trzymać rękę na pulsie. Warto dawać to, czego nie ma konkurencja, a czego potrzebuje klient. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się oferowanie korzyści z zakupów akurat w naszym sklepie.
 • Nieatrakcyjna szata graficzna. Sklep musi być estetyczny i funkcjonalny, aby zachęcać do zakupów. Brzydki, niedbały sklep internetowy nie wzbudzi zaufania potencjalnych kupców, podobnie jak przypadkowe zdjęcia słabej jakości. Dodatkowo kupujący zniechęci się jeśli w prosty, intuicyjny sposób nie uda mu się znaleźć tego, czego szuka.
 • Brak kampanii promującej. Nietrudno zgadnąć, że jeśli nikt nie dowie się o istnieniu sklepu, to nikt nie zrobi w nim zakupów. Nie warto też poświęcać czasu na informowanie osób, które nie są nawet potencjalnie przyszłym klientem. Dlatego nie wystarczy rozpocząć działań marketingowych, trzeba je również skutecznie zaplanować i poprowadzić.
 • Docelowi klienci. Wszystkie działania będzie lepiej zaplanować, jeśli jasno sprecyzujemy osobę, która kupuje w naszym sklepie. Warto zrobić profil potencjalnego klienta jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań. Co innego przekona nowoczesną panią domu, a co innego nastolatkę.

Założenie i prowadzenie sklepu internetowego nie jest trudne, a może okazać się dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy. Branża e-commerce nieustannie się rozwija, potrzeby zakupowe konsumentów rosną i coraz częściej zaspokajają je wykorzystując internet. To również dobry sposób, na promowanie i zarabianie na swojej pasji do tworzenia. Nawet jeśli brakuje przy tym czasu do prowadzenia sklepu internetowego można każdy etap pracy zlecić profesjonalnej firmie.

Sprawdź agencje interaktywną Iguana Studio i przekonaj się, że warto z nami współpracować!

Oceń ten artykuł
4.5/5 na podstawie 60 głosów
SKUTECZNE STRONY WWW

Chciałbyś się dowiedzieć
jak możemy pomóc Twojej firmie
w osiągnięciu sukcesu?

Wyślij wiadomość

Wypełnij krótki formularz - otrzymasz gotową ofertę

Szybka wycena

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj bezpłatną wycenę
Zaczynamy!
Wybierz jaka usługa Cię interesuje
Strona internetowa
Portal internetowy
Sklep internetowy
Aplikacja webowa
Pozycjonowanie
Powrót
Dalej
Strona internetowa
Np. specyfikacja, wytyczne, opis.
Maksymalnie 5 plików jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx, odt, zip lub rar o wadze do 5MB każdy.
Powrót
Dalej
Portal internetowy
Np. specyfikacja, wytyczne, opis.
Maksymalnie 5 plików jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx, odt, zip lub rar o wadze do 5MB każdy.
Powrót
Dalej
Sklep internetowy
Np. specyfikacja, wytyczne, opis.
Maksymalnie 5 plików jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx, odt, zip lub rar o wadze do 5MB każdy.
Powrót
Dalej
Aplikacja webowa
Np. specyfikacja, wytyczne, opis.
Maksymalnie 5 plików jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx, odt, zip lub rar o wadze do 5MB każdy.
Powrót
Dalej
Pozycjonowanie
Np. specyfikacja, wytyczne, opis.
Maksymalnie 5 plików jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx, odt, zip lub rar o wadze do 5MB każdy.
Powrót
Dalej
Dane kontaktowe
Powrót
Wyślij formularz
Dziękujemy za wypełnienie formularza

Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

Zamknij
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest Iguana Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, przy ul. Głogowskiej 261, 60-104, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000642441, e-mail: biuro@iguanastudio.pl, nr tel. +48 61 657 93 23 / +48 61 852 50 00. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania określonego w ust. 3 powyżej, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.